Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravá vánoční radost.

21. 12. 2016 16:30:18
Každý z nás si přeje obdržet nějakou tu vánoční radost, nebo hezkou vzpomínku. Povídka................

Nedaleko jednoho města na Moravě se nacházel dvůr, který patřil jistému statkáři. Ten měl u sebe zaměstnaného hospodáře, který se mu o statek dobře staral. Statkář měl svého hospodáře rád pro jeho pilnost, poctivost a věrnost. Jen jedno ho na něm zlobilo - že byl věřící, protože on sám v Boha nevěřil. Hospodář sice neměl žádný růženec ani kříž, ale Bibli, podle které se snažil žít i s celou svojí rodinou. Statkáře nejvíce rozčilovalo, když si manželka hospodáře zpívala duchovní písně. Kolikrát jí za to vyhuboval. Jednoho dne, když se statkář vrátil z města a uslyšel, jak si žena hospodáře v chlévě při dojení krav zpívá, ve zlosti si řekl, že jí to zpívání přejde, až jim na Vánoce, které se blížily, zkrátí mzdu a nic nedá. Říkal si: „Však ona je ta víra přejde, a ještě rádi budou prosit, abych jim něco přidal, aby mohly svým pěti dětem něco na Vánoce dopřát.“ Dokonce začal hospodáři statkář vyhrožovat, že ho propustí ze služby, pokud toho „pánbíčkářství“ nenechá. Věrný hospodář mu však odpověděl: „Pane statkáři, my se nestaráme o to, co budeme jíst a pít, a čím se budeme oblékat. Náš Otec v nebi ví, co my potřebujeme. A my mu věříme, že On se o nás postará.“ Tím se statkář zatvrdil ještě víc a řekl si, že jim letos poprvé po dvanácti letech věrné služby na Vánoce nic nedá. Však se uvidí, kdo z koho.

Nadešel Štědrý večer. Stůl u statkáře se prohýbal od množství jídel, ale jemu vůbec nechutnalo jíst. Vyšel tedy ven na dvůr. Byla tma, měsíc nesvítil. To se mu hodilo, že nepozorovaně došel k oknům svého hospodáře a mezerou mezi závěsy sledoval, jak budou letos oslavovat Vánoce. Nejprve uviděl, že všichni radostně zpívali vánoční písně. Potom jejich otec vzal Bibli a přečetl příběh o narození Ježíše. Po dočtení se otec rodiny pomodlil a Bohu za vše poděkoval – za zdraví, za střechu nad hlavou, za to, že mohou být všichni spolu i za skromné jídlo. Po té přinesla jeho manželka na stůl velký hrnec s uvařenými bramborami. Každý si jednu vzal, osolil a s chutí se do ní pustil. Pak ještě maminka vytáhla ze skříně malý balíček čokolády a každému kousek ulomila. To bylo radosti! Když toto vše statkář za oknem viděl, nemohl to už vydržet a celý znepokojený odkráčel domů. Svědomí ho hryzalo. A tím, že odešel, neslyšel, jak malá Anička se začala vyptávat. „Proč jsme letos nedostali žádný dáreček?“ A maminka odpovídala, zatlačujíc slzu v oku: „Však buďme vděčni za to, co máme, a budeme-li věrní, však On nám to Pán Bůh vynahradí.“ A Anička pokračovala: „A ještě letos?“ Mamince se sevřelo hrdlo, ale přes to klidně odpověděla: „Bude-li Bůh chtít, tak ještě letos.“ Pak už její pozornost obrátila jinam.

Té noci statkář nemohl spát. Brzy ráno tedy vstal a vyšel na dvůr. Tam potkal svého hospodáře, který mu hned radostně přál, aby mu Pán Bůh dal krásné a požehnané svátky. Jakmile statkář uslyšel slovo Bůh, okamžitě odsekl: „Jaký Bůh? Vy jste ho někdy viděl?“ – „Pane statkáři,“ odpověděl hospodář a dodal, že v Písmu svatém je napsáno: „Blahoslavení čistého srdce, nebo oni Boha viděti budou.“ ( Matouš 5. 8) –„Kdo jej tedy nevidí, patrně by si měl nechat očistit srdce, a pak jej uvidí.“ Statkář překvapen odpovědí svého hospodáře, opustil dvůr. Vešel do knihovny a bezmyšlenkovitě vytáhl jednu knihu. Aniž by si všiml titulu té knihy, začal číst. „Ach Bože, Bože, Bože! Bože, jestli jaký Bůh jsi, smiluj se nade mnou bídným.“ Statkář se přímo těchto slov lekl a pak si všimnul, že drží v ruce knihu od J. A. Komenského, Labyrint světa. Pak si ještě přečetl kousek před touto větou a kousek za větou a řekl si. „Když mohl Komenský takto v úzkosti volat a nebyl zklamán, proč bych nemohl já?“ A v tom si klekl a začal volat k Bohu, dosud neznámému. A Bůh, který vyslyšel Komenského, vyslyšel i jej a očistil mu srdce, aby mohl prohlédnout, uvidět Boha, svého Spasitele a uvěřit Jemu.

Nakonec roku opět seděla celá rodina hospodáře u stolu a zpívala. V tom někdo zaklepal na dveře, do místnosti vešli dva známí čeledínové a v rukou drželi koš plný dárků. Řekli: „To vám posílá starý.“ Postavili koš na zem a s přáním šťastného roku odešli. Na koši bylo psaní, v kterém byly peníze a dopis: „Splácím svůj dluh, protože nechci do nového roku vejít s dluhy.“ Hospodář s paní byli velmi překvapeni a nevěděli, co se to s jejich pánem stalo. Šli tedy za pánem mu poděkovat. Ale on řekl: „Neděkujte mně, ale Bohu, že se nade mnou smiloval, očistil mé srdce, abych jej viděl.“ Mezi tím poslal pro všechny jejich děti a rozkázal jim dát večeři. Ke stolu zasedl s nimi. Dnes mu jinak chutnalo, než na Štědrý den. V tom se ozvala malá Anička: Však já jsem si myslela, že nám to Pán Bůh vynahradí ještě letos.“ Matka nemohla odolati slzám, zatím co hospodář pánovi vysvětlil, proč toto malá Anička řekla. Všichni ten večer byli nesmírně šťastni a všem se potvrdilo, jak je Boží slovo pravdivé, když praví: „Ale hledejte nejprve království Božího a spravedlnosti jeho, a toto vše bude vám přidáno.“ (Matouš 6.33)

Přeji všem čtenářům šťastné, pokojné a plné lásky svátky vánoční, a požehnaný Nový Rok 2017.

Autor: Lubomír Vít | středa 21.12.2016 16:30 | karma článku: 16.96 | přečteno: 360x

Další články blogera

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 458 |

Lubomír Vít

Jsou křesťani tmáři?

Je velice zajímavé, pokud křesťani nesouhlasí a oponují proti Darwinistické evoluci člověka, tak jsou okamžitě nazýváni: tmáři, zaslepenci, fanatici, trollové, kibicové, sektáři, jehovisti, ignoranti, lháři, podvodníci,šarlatáni..

16.11.2017 v 13:40 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 583 |

Lubomír Vít

Jarní návštěva Kruger parku. Safari.

Nedávno jsme navštívili Krugerův národní park,kam velice rádi jezdíme. Každý kdo tento park navštěvuje,si přeje vidět co nejvíce zvířátek a to hlavně velkou pětku,což se nám podařilo. Přeji hezkou podívanou.

3.11.2017 v 11:24 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 222 | Diskuse

Lubomír Vít

Nevěřící Tomáš a víra.

Učedlníci řekli Tomášovi: Viděli jsme Pána. Ale on řekl jim: Leč uzřím v rukou bodení hřebů, a dám svojí ruku v bok jeho,neuvěřím.

30.7.2017 v 8:12 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 212 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Anička Svobodová

Miluji život a podle toho se chovám. Proč ne ?

Čím je člověk starší, tím víc a častěji rekapituluje svůj dosavadní život. A když si uvědomí, že nikdy neví, jak dlouho tady bude, začne si vážit i všedních dnů se spoustou malých radostí, které dřív kolem sebe nestihl vidět.

19.11.2017 v 11:34 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Jílek

Stav smíření a stav rezignace

Umění je krása a také dřina. David dorazil na vteřinu přesně v 9:30, a netušil jsem, že odejde odpoledne. Probírali jsme scénář filmu od začátku do konce.

19.11.2017 v 1:39 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jarmila Horáková

Jiný pohled na vodu

Voda, chemická sloučenina H2O se specifickými vlastnostmi. K dispozici máme vodu balenou, kohoutkovou, jeskynní, dešťovou, pramenitou. Co když je voda ještě něco jiného... ?

18.11.2017 v 13:02 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 264 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Ukradená revoluce

Předseda Studentské rady vysokých škol ve svém projevu z pódia na Albertově oceňuje mimo jiné i bojovníky proti totalitě v minulém režimu a vyzdvihuje jejich zásluhu na tom, že dnes můžeme žít v demokracii.

17.11.2017 v 16:19 | Karma článku: 37.72 | Přečteno: 1365 | Diskuse

Jan Jílek

Chtěl jsem být guitar man

17 listopad. Zažil jsem už dost sedmnáctých listopadů, abych mohl říci, jestli jsem, nebo nejsem rád, že jsem se jich dožil a prožil.

17.11.2017 v 2:15 | Karma článku: 14.30 | Přečteno: 272 | Diskuse
Počet článků 296 Celková karma 18.33 Průměrná čtenost 1238

Žiji v zahraničí po roce 1968.Velice rád cestuji po světě a poznávám jejich slasti i strasti.Navštívené země: Bulharsko,Belgie,Dánsko,Holandsko,Itálie,Jugosslávie, Maďarsko,Německo,Polsko,Rumunsko,Řecko,Rakousko, Francie,Švédsko.Převážně Amerika,Švýcarsko, Dubai, Maldive, Jižní Afrika,Svazijsko,Mosambik, Zimbabwe,Lesotho,Zambie, Namibie,Botswana,Kenya.free countersNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.